Prečo Trnava potrebuje nové kultúrne centrum

Potreba investície do novej a modernej kultúrnej infraštruktúry vychádza z rámcovej kultúrnej stratégie mesta Trnava. Na základe tejto stratégie vypracoval kultúrny tím mesta spolu s Trnavským samosprávnym krajom (TTSK), zástupcami nezávislej kultúry a Divadlom Jána Palárika dokument s názvom Stratégia pre kultúru a kreatívny priemysel. Tento dokument rámcuje konkrétne kroky na podporu rozvoja kultúry a umenia v Trnave do roku 2030.

„Kultúra a kreatívny priemysel sú dôležité pre ďalší rozvoj mesta. Predstavujeme si budúcnosť, kde sú kultúra a kreatívny priemysel efektívne prepojené s ostatnými oblasťami komunálnej politiky. Investície do novej a modernej kultúrnej infraštruktúry a kultúrny prístup k smerovaniu verejného priestoru podporujú aj komunitný rozvoj.“

Peter Cagala, riaditeľ Mestského kultúrneho strediska Zaži v Trnave


Ako vnímate kultúrny život v Trnave vy?

Váš názor sa nestratí. Zaujíma nás, ktoré akcie a festivaly, prípadne kontinuálne dramaturgické cykly, by mali byť pre mestskú kultúru kľúčové. Ktoré podujatia by podľa vás malo mesto koordinovať?

Koncepciu stratégiu rozvoja kultúry mesta Trnava 2020-2030 si môžete prečítať v kompletnom znení:

Trnava sa v roku 2020 uchádzala o titul Európskeho hlavného mesta kultúry 2026, čo naštartovalo na poli kultúry v meste aj v Trnavskom kraji mnohé živé procesy. Súčasťou prípravy kultúrnej stratégie boli aj stretnutia s kultúrnymi aktérmi mesta, kde s nimi skúsení facilitátori z PDCS prešli mnohé témy rozvoja kultúry a kreatívneho priemyslu v Trnave. Od kultúrnych aktérov i laickej verejnosti sme získali veľmi autentické podnety. 

Správa z participatívneho procesu ku kandidatúre mesta Trnava na európske hlavné mesto kultúry 2026 veľmi jasne a hutne pomenúva všetky kľúčové oblasti, ktoré kultúrni aktéri v meste vnímajú ako tému, ktorej sa treba strategicky venovať. Potreba priestorov na multižánrové kultúrne podujatia sa v požiadavkách aktérov objavovala veľmi často.

Naše inšpirácie a riešenia

Dňa 1. 1. 2017 sme zaslali kultúrnym aktérom mesta dotazník s otázkami smerujúcimi k úvahe o kultúrnej infraštruktúre v meste Trnava. 

Dotazník okrem iného jednoznačne poukázal na potrebu multifunkčnej sály pre 400 – 500 sediacich osôb. Aktéri hovorili tiež o chýbajúcej kultúrnej ponuke pre deti počas školského roka, o absencii skúšobní, priestorov na pohybové aktivity, workshopy a podobne.

Kultúrna komisia 7. 6. 2017 absolvovala prezentáciu o potrebe vytvorenia zázemia pre Mestské kultúrne stredisko s víziou využitia a pretvorenia súčasného kina Hviezda, alebo jeho pozemku, ktorý patrí mestu Trnava. Komisia požiadala vedenie mesta o začatie diskusie k tomuto zámeru.

Počas rokov 2018 – 2019 sme navštívili kultúrne domy a centrá v Českej republike a na Slovensku. Hľadali sme inšpirácie a riešenia. Česko sa ukázalo byť v oblasti kultúrnej infraštruktúry výrazne pred nami.

Možnosti budovy kina Hviezda sme preberali s odborníkmi

Vychádzajúc z vlastných skúseností a vyhodnotenia potrieb ako aj na základe výsledkov z dotazníka sme 9. 5. 2017 organizovali v spolupráci s Katedrou architektonickej tvorby na VŠVU odborné sympózium. Za Katedru sa zúčastnili prof. Ing. Mgr. Petr Hájek, akad. arch., Ing. arch. Jakub Kopec, Ing. Ján Studený, akad. arch., Mgr. art. Vít Halada, ArtD.

Diskusia: Je kino Hviezda pamiatkou, ktorú treba chrániť?

Mesto Trnava poslalo koncom júna roku 2019 na Krajský pamiatkový úrad žiadosť o vydanie rozhodnutia o zámere úpravy nehnuteľnosti v pamiatkovom území. Mesto obdržalo zamietavú odpoveď. Preto sa následne odvolalo.

26. 6. 2019: Žiadosť o vydanie rozhodnutia o zámere úpravy nehnuteľnosti v pamiatkovom území

Čítať dokument

25. 7. 2019: Vyjadrenie Krajského pamiatkového úradu v Trnave

Čítať dokument

1. 8. 2019: Odvolanie voči záväznému stanovisku Krajského pamiatkového úradu Trnava

Čítať dokument

9. 8. 2019: Asanácia kina Hviezda, doplnenie odvolania

Čítať dokument

21. 8. 2019: Oznámenie o postúpení odvolania proti záväznému stanovisku Krajského pamiatkového úradu v Trnave

Čítať dokument

14. 4. 2021: Ideové zásady transformácie kina Hviezda

Čítať dokument

Zdôrazňujeme, že výsledok nášho premýšľania nad kinom Hviezda a jeho sanácie nevznikol zo dňa na deň. Túto myšlienku sme podrobili mnohým diskusiám s odborníkmi a cestami po Českej republike. Po dlhých diskusiách s Krajským pamiatkovým úradom sme však dospeli k riešeniu bez nutnosti sanácie.

V dňoch 9. 5. – 18. 5. 2017 prebehol na Katedre architektonickej tvorby VŠVU, v spolupráci s Filozofickou fakultou TU a mestom Trnava, workshop Ne-ikonická ruina. Workshop bol súčasťou výskumného projektu Ikonické ruiny, ktorý prebiehal na KAT pod medzinárodným projektom Shared Cities: Creative Momentum. Účastníci testovali na príklade trnavského kina Hviezda „ikonické“ stratégie resuscitácie socialistických “palácov kultúry“.

V rámci otvorenia workshopu prebehla v priestoroch kina séria prednášok. Marián Zervan predstavil pojem protoikonické ruiny vo vzťahu k Jencksovým Iconic buildings. Marek Adamov a Jakub Kopec ukázali oživovania ruín smerom zdola a Jano Studený autorský prístup transformácie existujúcich priestorov.

Lákavá predstava architektov o jedinečnom projekte kina, ktoré by mohlo byť lokálnou projekciou ikon moderny sa rozplynula vďaka zodpovednej práci študentov Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity, ktorí sformulovali na základe archívnych dokumentov príbeh typizovaného projektu panoramatického kina s celoštátnym využitím.

Objavenie a sledovanie ďalších štyroch realizovaných projektov (Handlová 1968-1971, Trnava 1967-1971, Nové Mesto nad Metují 1972 a Partizánske 1975), ktorým predchádzala súťaž na typizovaný projekt kina vyhlásená filmovým ústavom v roku 1965 smeruje k deikonizácií trnavského kina.

Ukázalo sa, že budova kina Hviezda nie je ikonickou ruinou a teda ani architektonickou pamiatkou, ktorú je potrebné chrániť. Na základe tohto poznatku komunikuje mesto v rámci zákonných možností so Štátnym pamiatkovým úradom.

BUDOVU KINA NEBUDEME ASANOVAŤ

Ideové zásady transformácie/prestavby budovy kina Hviezda sme 14. apríla 2021 na pôde Mestského úradu zadefinovali na spoločnom pracovnom stretnutí zástupcov mesta Trnava, Krajského pamiatkového úradu Trnava a spracovateľov súťažných podmienok pripravovanej architektonickej súťaže.

Dohodli sme sa na viacerých princípoch pamiatkovej ochrany budovy kina Hviezda:

Zachová sa kultúrna funkcia a v čo najväčšej možnej miere charakteristika verejného priestoru s vyvýšeným krytým nástupom so stĺporadím a ďalších architektonických prvkov. V architektonickej súťaži sa ponechaná voľnosť riešení tak, aby bol vzniknutý objem objektu dostatočný pre programové potreby investora, a zároveň aby reprezentoval a rozvíjal pôvodné hodnoty architektonického návrhu kina Hviezda. Existujúca umelecká výzdoba bude zachovaná, presunutá, alebo interpretovaná.


Ako prebiehala niekoľkoročná diskusia mesta s pamiatkovým úradom o osude kina Hviezda?

Kino Hviezda skrýva potenciál pre naplnenie kultúrnych potrieb Trnavčanov. Transformuje sa na objekt, ktorý prispeje k pestrému a naplnenému životu v našom meste. Víťazný architektonický návrh už poznáme.

Trnava bude konečne mať moderné kultúrne centrum.